F1B1-464615-180M
DigiKey Part Number
595-F1B1-464615-180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1B1-464615-180MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1B1-464615-180MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-464615-180M
Description
FIXED IND 18UH 800MA 564 OHM SMD
Detailed Description
18 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 800 mA 564Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1B1-464615-180M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.1A
DC Resistance (DCR)
564Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)