F1A2-383815-4R7N
DigiKey Part Number
595-F1A2-383815-4R7NTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A2-383815-4R7NCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A2-383815-4R7NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A2-383815-4R7N
Description
FIXED IND 4.7UH 1A 140 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1 A 140mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1A2-383815-4R7N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.3A
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)