F1A1-383815-390M
DigiKey Part Number
595-F1A1-383815-390MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1A1-383815-390MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1A1-383815-390MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1A1-383815-390M
Description
FIXED IND 39UH 450MA 1.037K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 450 mA 1.037kOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1A1-383815-390M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
280mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.037kOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)