GZ1608E102CTF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
In Stock: 7 975
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 4 000
Datasheet
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
TDK
TDK
1 kOhms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 400mA 500mOhm
GZ1608E102CTF
DigiKey Part Number
3442-GZ1608E102CTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GZ1608E102CTF
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
400mA
Manufacturer
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz