BZT52C6V2S
DigiKey Part Number
5399-BZT52C6V2STR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C6V2SCT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C6V2SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V2S
Description
INDEPENDENT TYPE 5.8V~6.6V 200MW
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±6.45% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±6.45%
Package / Case
Power - Max
200 mW