BZT52B30
DigiKey Part Number
5399-BZT52B30TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52B30CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52B30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B30
Description
INDEPENDENT TYPE 350MW 29.4V~30.
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 30 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 21 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
350 mW