SX2M32.768KM20F30TNN
DigiKey Part Number
5852-SX2M32.768KM20F30TNNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX2M32.768KM20F30TNN
Description
XTAL OSC XO 32.7680KHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.62V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
1.62V ~ 3.63V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
90µA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.032" (0.81mm)