2R090TA-5
DigiKey Part Number
5789-2R090TA-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2R090TA-5
Description
GDT 90V 5KA 2 POLE TH 5.5*6MM
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 90 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)
Manufacturer
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V