SHT40I-HD1B-R2
DigiKey Part Number
1649-SHT40I-HD1B-R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1649-SHT40I-HD1B-R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1649-SHT40I-HD1B-R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHT40I-HD1B-R2
Description
INDUSTRIAL HUMIDITY AND TEMP SEN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Humidity, Temperature 0 ~ 100% RH I2C ±2.5% RH 4 s Surface Mount
Category
Accuracy
±2.5% RH
Manufacturer
Sensirion AG
Response Time
4 s
Series
Sensitivity
40mV/%RH
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Sensor Type
Humidity, Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Humidity Range
0 ~ 100% RH