LS240D12R
DigiKey Part Number
CC1550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS240D12R
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LS240D12R Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 10VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
12 A
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C