9610R3.4KL2.0
DigiKey Part Number
1724-1064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9610R3.4KL2.0
Description
SENSOR LINEAR 25.4MM SOLDER LUG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position Round Shaft Solder Lug
Category
Actuator Type
Round Shaft
Manufacturer
Sensata-BEI Sensors
Linearity
±0.5%
Series
Resistance
3.4 kOhms
Packaging
Bulk
Resistance Tolerance
±25%
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Solder Lug
Technology
Resistive
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Linear Range
0 ~ 25.40mm (0 ~ 1.00")