PR13-0-.500A-XX-V
DigiKey Part Number
PR13-0-.500A-XX-V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR13-0-.500A-XX-V
Description
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 500mA 250 V AC 65 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - DC
65 V
Series
Actuator Type
Push to Reset
Packaging
Bulk
Number of Poles
1
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
UL1077
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
500mA