PIC152A-VI-24V
DigiKey Part Number
4106-PIC152A-VI-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC152A-VI-24V
Description
PROCESS INDICATOR WITH UNIVERSAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LED - Red Characters Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.500" (12.70mm)
Packaging
Box
Output Type
Relay (2)
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Type
Process Meter
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 46.00mm
Measuring Type
Current (3-Phase), Voltage
Mounting Type
Panel Mount
Measuring Range
4 ~ 20mA, -5 ~ 10V
Termination Style
Screw Terminal
Display Type
LED - Red Characters
Operating Temperature
0°C ~ 50°C