MA12-50MV-DC-110V-CU
DigiKey Part Number
4106-MA12-50MV-DC-110V-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA12-50MV-DC-110V-CU
Description
AMMETER 0-4960A LCD PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ammeter LCD - Red Characters Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.560" (14.22mm)
Series
Voltage - Supply
110VAC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 46.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Ammeter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Current
Ingress Protection
IP51 - Dust Protected
Measuring Range
0 ~ 4960A
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C