KE10.6100.109 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 5
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
KE10.6100.109
KE10.6100.109
KE10.6100.109
DigiKey Part Number
486-5474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KE10.6100.109
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KE10.6100.109 Models
Category
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Manufacturer
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Packaging
Bulk
Features
Voltage Selector
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Drawer Sold Separate
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Thickness
0.098" (2.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC