LC1DT40M7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT40M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT40M7
Description
TESYS 4P CONTACTOR 40A AC-1 220V
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT40M7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
187 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
22 ms
Contact Form
4PST-NO (4 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
40 A