PBM603DXK50
DigiKey Part Number
2300-PBM603DXK50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBM603DXK50
Description
PB, PB, SQ.60, FOR PB4D003P340,
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size Step 48VDC
Category
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Mfr
Diameter - Shaft
0.394" (10.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Packaging
Box
Mounting Hole Spacing
1.969" (50.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Hybrid
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Coil Type
Bipolar
Rotor Inertia
9.62gcm²
Voltage - Rated
48VDC