103H7128-5840
DigiKey Part Number
2300-103H7128-5840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103H7128-5840
Description
STEP, F2, SQ.56, 1.8, , , BIPOLA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 200.0 Step 3 A 24VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
283.2 / 2000
Mfr
Size / Dimension
Square - 2.205" x 2.205" (56.00mm x 56.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.811" (20.60mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Type
Hybrid
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Rated
24VDC
Coil Resistance
1.03 Ohms
Current Rating (Amps)
3 A