9WP0624H401 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sanyo Denki America Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 18.7 CFM (0.524m³/min) 3 Wire Leads
Summary of SanAce Cooling Systems
SanAce Server Cooling Fans
9WP0624H401
DigiKey Part Number
1688-1833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9WP0624H401
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
1.44 W
Mfr
RPM
Series
Termination
3 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.243 lb (110.22 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
18.7 CFM (0.524m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.161 in H2O (40.2 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C