9W2TGA48P0G001
DigiKey Part Number
1688-2466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W2TGA48P0G001
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 175mm Dia Ball 611.0 CFM (17.11m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
80.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
185 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
2.2 lbs (997.9 g)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
3.85A
Air Flow
611.0 CFM (17.11m³/min)
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Static Pressure
4.420 in H2O (1100.0 Pa)