9TN24P1H01
DigiKey Part Number
1688-1798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TN24P1H01
Description
FAN AXIAL 150X35MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 150mm Dia Ball 135.0 CFM (3.78m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9TN24P1H01 Models
Category
Noise
59.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
14.9 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 150mm Dia
Weight
0.728 lb (330.22 g)
Width
35.00mm
Current Rating (Amps)
0.620A
Air Flow
135.0 CFM (3.78m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
1.650 in H2O (411.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C