9BMB24G201
DigiKey Part Number
1688-1380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BMB24G201
Description
FAN BLOWER 97.1X33MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 24VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 47.3 CFM (1.32m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
9BMB24G201 Models
Category
Noise
61.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
19.9 W
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Weight
0.419 lb (190.06 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
0.830A
Air Flow
47.3 CFM (1.32m³/min)
Voltage Range
12 ~ 26.4VDC
Static Pressure
3.052 in H2O (760.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C