9ADA1201G1002
DigiKey Part Number
1688-9ADA1201G1002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9ADA1201G1002
Description
120X38MM, ACDC, 100V TO 240V, HI
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 138.0 CFM (3.86m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection
Manufacturer
Sanyo Denki America Inc.
Noise
52.0dB(A)
Series
Power (Watts)
9.00W
Packaging
Box
RPM
4400 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.170A
Width
38.00mm
Voltage Range
90 ~ 264VAC
Air Flow
138.0 CFM (3.86m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.683 in H2O (170.0 Pa)