109P1324S101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Sanyo Denki America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 127mm L x 127mm H Ball 148.0 CFM (4.14m³/min) 3 Wire Leads
Summary of SanAce Cooling Systems
SanAce Server Cooling Fans
109P1324S101
DigiKey Part Number
109P1324S101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109P1324S101
Description
FAN AXIAL 127X38MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
109P1324S101 Models
Category
Noise
47.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
13.2 W
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 127mm L x 127mm H
Weight
0.772 lb (350.17 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.550A
Air Flow
148.0 CFM (4.14m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.472 in H2O (117.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C