109E1348S101 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Sanyo Denki America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 127mm L x 127mm H Ball 154.0 CFM (4.31m³/min) 3 Wire Leads
109E1348S101
DigiKey Part Number
109E1348S101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109E1348S101
Description
FAN AXIAL 127X38MM 48VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
109E1348S101 Models
Category
Noise
49.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
13.4 W
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 127mm L x 127mm H
Weight
0.882 lb (400.07 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.280A
Air Flow
154.0 CFM (4.31m³/min)
Voltage Range
40.8 ~ 55.2VDC
Static Pressure
0.502 in H2O (125.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C