Image for ZW-22-10-G-D-420-205 is not available
ZW-22-10-G-D-420-205
DigiKey Part Number
612-ZW-22-10-G-D-420-205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-22-10-G-D-420-205
Description
CONN BRD STACK .100" 44POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-22-10-G-D-420-205 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.205" (5.207mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.420" (10.668mm)
Series
Length - Tail
0.205" (5.207mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
44
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)