Image for TW-05-03-L-D-175-235 is not available
TW-05-03-L-D-175-235
DigiKey Part Number
612-TW-05-03-L-D-175-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-05-03-L-D-175-235
Description
CONN BRD STACK 2.00 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-05-03-L-D-175-235 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.125" (3.175mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.175" (4.445mm)
Series
Length - Tail
0.235" (5.969mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)