MTMM-108-02-G-D-115
DigiKey Part Number
MTMM-108-02-G-D-115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-02-G-D-115
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-108-02-G-D-115 Models
Category
Contact Length - Mating
0.115" (2.92mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.081" (2.06mm)
Series
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A