MTLW-108-07-G-S-230
DigiKey Part Number
MTLW-108-07-G-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-108-07-G-S-230
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-108-07-G-S-230 Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact