Image for MTLW-106-08-T-S-236 is not available
MTLW-106-08-T-S-236
DigiKey Part Number
MTLW-106-08-T-S-236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-106-08-T-S-236
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-106-08-T-S-236 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.234" (5.94mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact