Image for FW-12-03-F-D-275-075-A-TR is not available
FW-12-03-F-D-275-075-A-TR
DigiKey Part Number
FW-12-03-F-D-275-075-A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-12-03-F-D-275-075-A-TR
Description
CONN HDR 24POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-12-03-F-D-275-075-A-TR Models
Category
Length - Overall Pin
0.350" (8.890mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Series
Length - Stack Height
0.275" (6.985mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
24
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)