FC1-16-02-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for FC1-16-02-T is not available
FC1-16-02-T
DigiKey Part Number
FC1-16-02-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1-16-02-T
Description
CONN FFC 16POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC Connector Contacts, Top and Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
FC1-16-02-T Models
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tube
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Number of Positions
16
Housing Color
Black
Pitch
0.039" (1.00mm)