CL10B475KQ8NQNC
DigiKey Part Number
1276-2087-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-2087-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-2087-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B475KQ8NQNC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0603
Detailed Description
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CL10B475KQ8NQNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)