CIGW252010GL1R5MNE
DigiKey Part Number
1276-6881-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-6881-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-6881-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIGW252010GL1R5MNE
Description
FIXED IND 1.5UH 3.2A 54 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.2 A 54mOhm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
CIGW252010GL1R5MNE Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.1A
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)