PRL3-24V-DC-1C
DigiKey Part Number
2223-PRL3-24V-DC-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRL3-24V-DC-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRL3-24V-DC-1C Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2770VA, 300W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
33.3 mA