PRL3-12V-DC-1C
DigiKey Part Number
2223-PRL3-12V-DC-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRL3-12V-DC-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRL3-12V-DC-1C Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2770VA, 300W
Coil Resistance
180 Ohms
Coil Current
66.7 mA