PR17-24V-540-1C
DigiKey Part Number
2223-PR17-24V-540-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR17-24V-540-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR17-24V-540-1C Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4000VA, 480W
Coil Resistance
1.067 kOhms
Coil Current
22.5 mA