PR14-24V-360-1C
DigiKey Part Number
2223-PR14-24V-360-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR14-24V-360-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR14-24V-360-1C Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
1.28 kOhms
Coil Current
18.8 mA