CP854705-2
DigiKey Part Number
102-4053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP854705-2
Description
PELTIER, 40 X 40 X 7.05 MM, 8.5
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 51.6W @ 27°C 8.5 A 80°C
EDA/CAD Models
CP854705-2 Models
Delta Tmax @ Th
85°C @ 27°C
Height
7.05mm
Series
Number of Stages
2
Current - Max
8.5 A
Voltage - Max
16.1 V
Resistance
1.65 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Operating Temperature
80°C
Qmax @ Th
51.6W @ 27°C