CP1881-254P
DigiKey Part Number
2223-CP1881-254P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP1881-254P
Description
PELTIER, 8.1 X 8.1 X 2.54 MM, 1.
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 3.8W @ 27°C 1.8 A 150°C
EDA/CAD Models
CP1881-254P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.54mm
Number of Stages
1
Series
Current - Max
1.8 A
Voltage - Max
3.8 V
Resistance
1.62 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Square - 8.10mm L x 8.10mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
3.8W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C