CP057-204037
DigiKey Part Number
2223-CP057-204037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP057-204037
Description
PELTIER, 20 X 40 X 3.7 MM, 5.7 A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 28.6W @ 27°C 5.7 A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP057-204037 Models
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
3.70mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
5.7 A
Part Status
Active
Voltage - Max
7.8 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
1.05 Ohms
Size / Dimension
Rectangular - 40.00mm L x 20.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed
Qmax @ Th
28.6W @ 27°C