CDM-16008
CDM-16008
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CDM-16008
DigiKey Part Number
102-2497-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM-16008
Description
SPEAKER 8OHM 400MW TOP PORT 93DB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 400 mW 640 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDM-16008 Models
Category
Efficiency - Testing
400mW/100mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Series
Power - Rated
400 mW
Packaging
Tray
Power - Max
600 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Frequency Range
640 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
800Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Efficiency - dBA
93.00
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)