UFZVTE-173.6B
DigiKey Part Number
846-UFZVTE-173.6BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UFZVTE-173.6BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-UFZVTE-173.6BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVTE-173.6B
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 500 mW ±3.56% Surface Mount UMD2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3.56%
Supplier Device Package
UMD2
Power - Max
500 mW