UCR10CEVPFSR047
DigiKey Part Number
846-UCR10CEVPFSR047TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UCR10CEVPFSR047CT-ND - Cut Tape (CT)
846-UCR10CEVPFSR047DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR10CEVPFSR047
Detailed Description
47 mOhms ±1% 1.25W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Metal Element
Temperature Coefficient
±60ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)