RV2C014BCT2CL
DigiKey Part Number
RV2C014BCT2CLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RV2C014BCT2CLCT-ND - Cut Tape (CT)
RV2C014BCT2CLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV2C014BCT2CL
Description
MOSFET P-CH 20V 700MA DFN1006-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 700mA (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount DFN1006-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RV2C014BCT2CL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 100µA
Mfr
Vgs (Max)
±8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
100 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
400mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
DFN1006-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 1.4A, 4.5V