RSX101VA-30TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 29 175
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 24 687
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
Diode 30 V 1A Surface Mount TUMD2
RSX101VA-30TR
DigiKey Part Number
RSX101VA-30TR-ND - Tape & Reel (TR)
RSX101VA-30CT-ND - Cut Tape (CT)
RSX101VA-30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSX101VA-30TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A TUMD2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TUMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 1 A