RQ5C035BCTCL
DigiKey Part Number
RQ5C035BCTCLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5C035BCTCLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5C035BCTCLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5C035BCTCL
Description
MOSFET P-CHANNEL 20V 3.5A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 3.5A (Ta) 1W (Tc) Surface Mount TSMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ5C035BCTCL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.5 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
460 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
59mOhm @ 3.5A, 4.5V