RQ1E100XNTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 2 415
Datasheet
N-Channel 30 V 10A (Ta) 550mW (Ta) Surface Mount TSMT8
846~TSMT8~~8
RQ1E100XNTR
DigiKey Part Number
RQ1E100XNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ1E100XNTR
Description
MOSFET N-CH 30V 10A TSMT8
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.7 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
550mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 10A, 10V