RBE2VA20ATR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 5 897
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Diode 20 V 2A Surface Mount TUMD2
RBE2VA20ATR
DigiKey Part Number
RBE2VA20ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBE2VA20ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBE2VA20ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBE2VA20ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A TUMD2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TUMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 2 A