RB561VM-40TE-17
DigiKey Part Number
846-RB561VM-40TE-17TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB561VM-40TE-17CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB561VM-40TE-17DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB561VM-40TE-17
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount UMD2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 40 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
UMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 500 mA